У Національному військово-історичному музеї України 20 травня відкрилася виставка, присвячена героїзму воїнів Збройних сил, добровольчих загонів та загонів іноземних легіонів у зоні проведення АТО, протистоянню під час окупації Криму російським агресором.

У відкритті виставки взяли участь заступник міністра оборони України – керівник апарату Петро Мехед, в.о. командира Національної гвардії Микола Балан, екс-керівник зовнішньої розвідки Служби безпеки України Микола Маломуж, директор Музею Владислав Таранець, командування Київського гарнізону, курсанти, ліцеїсти, священнослужителі Української Православної церкви Київського Патріархату.

Серед присутніх і командування грузинського легіону, який воює проти сепаратистів та російських найманців на Сході України, представники Ірпінської регіональної спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) та учасників АТО на чолі з Ігорем Панасюком, Олена Гуменюк, дружина загиблого комбата 11 БТРО «Київська Русь» Леоніда Гуменюка, рідні, близькі воїнів, які віддали своє життя за Україну.

Виставку відвідав також керівник Центру з обміну військовополоненими, генерал-полковник запасу Володимир Рубан.

Заступник міністра оборони Петро Мехед зазначив, що ця виставка про героїзм і водночас трагедію України, бо військові сусідньої держави і далі продовжують шматувати рідну землю, вбивають наших солдатів та офіцерів, мирних жителів.

За словами директора Національного військово-історичного музею Владислава Таранця, експонатів зібрано дуже багато. Вони могли б зайняти ще кілька поверхів.

У розмові з журналістом газети «Ірпінь єдиний» голова міжнародної асоціації дослідників фортифікації «Цитадель» Павло Нетьосов сказав: «Під керівництвом Національного військово-історичного музею у вересні минулого року були сформовані робочі групи, до складу яких ввійшли різні громадські об’єднання. Зокрема, Ірпінська регіональна спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) та учасників АТО, міжнародна асоціація дослідників фортифікації «Цитадель» та інші.

Групи працювали на підконтрольній бойовикам території в районі Савур-Могили та в Іловайську – в селах Червоносельське, Зелене, Горбатенко, Новокатеринівка, Старобешево. Вони збирали тіла наших загиблих солдатів та їхні речі. Тіла передали Міністерству оборони України, де провели експертизу ДНК. Ці дані оборонне відомство представило також Національному військово-історичному музею. Ми їх систематизували. Нині музей володіє унікальною базою даних про всіх загиблих з початку бойових дій на Сході. На сьогодні таких у Книзі пам’яті – 2040. По всіх цих матеріалах зроблена виставка».

Кожний стенд – це доля окремого бійця-героя чи окремого військового підрозділу. Серед експонатів – особисті речі нашого земляка, афганця Миколи Личака та командира 11 БТРО «Київська Русь» Леоніда Гуменюка.

Тут представлено багато речей, фотодокументів інших героїв, різні види зброї, яка використовується в зоні АТО, обгоріле обмундирування, простріляні каски, пошматований у боях національний прапор.

Багато відвідувачів зупиняються біля вітрини, присвяченої месникам Грузії. Серед добровольців, який віддав своє життя за Україну –ТомазСухішвілі. Він загинув у січні нинішнього року у бою з російським збройними формуваннями під Донецьком. Справу Томаза продовжують його бойові побратими.

– У зоні АТО ми перебуваємо вже тривалий час, – сказав редакції газети «Ірпінь єдиний» командир грузинського легіону Мамука. – Ми – розвідники, виконуємо певні завдання, допомагаємо нашим братам-українцям. Воюємо в основному трофейною зброєю.

Ми також поспілкувалися з Оленою Гуменюк.

– Такі моменти дуже важко переживати, – сказала вона. – З дітьми постійно говоримо про Леоніда. Вважаємо, що він не загинув, десь знаходиться поруч, з нами. Але ці експонати нагадують: на жаль, немає в живих.

Музеї на зразок Національного військово-історичного повинні обов’язковобути! Люди мають знати своїх героїв, що вони віддали своє життя за нашу свободу. Йдеш вулицями столиці, бачиш усміхнених киян та гостей. А в моїй душі такого свята немає! Інколи думаєш: чоловік мій загинув, щоб ці люди раділи сонцю, новому дню, обнімали, цілували свої дітей.

– Такого плану виставки несуть в собі велику місію патріотичності, – продовжив заступник голови Київської обласної державної адміністрації Дмитро Христюк. – Тому дуже важливо, щоб на прикладах хлопців, які загинули на фронті, в зоні АТО, виховували молоде покоління.

Патріотизм у державі зростає завдяки цим подвигам. За рахунок патріотизму покращується, сильнішає наша армія. Чим сильніше українське військо, тим менше буде охочих напасти на нас.

Я патріот своєї держави. Вже двічі писав заяву, щоб піти добровольцем на фронт. Але мені сказали: ти тут, в тилу, повинен допомагати! Ми маємо об’єднати всі наші зусилля для спільної перемоги. Сьогодні найголовніше, щоб швидше настав міцний мир.

Дуже важливо, щоб органи влади на всіх рівнях максимально підтримували сім’ї загиблих хлопців, родини бійців, які зараз воюють у зоні АТО, проходять курс лікування. У цьому контексті є неоціненним досвід афганців. Саме вони почали першими допомагати у формуванні добровольчих батальйонів; багато їхніх представників поїхали захищати Батьківщину на Схід. Є прикладом в цьому і Ірпінська регіональна спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) та учасників АТО, яку очолює Ігор Панасюк. За це їм щира подяка!

 


Останні публікації