Національно військово-історичний музей став справжнім центром військово-патріотичного виховання. Перед його входом виставлені різні зразки зброї із зони АТО. Зокрема, увагу численних відвідувачів привертає трофейний танк ІС-3. Цікава його історія. Цю важку бойову машину сепаратисти викрали з постаменту в селі Костянтинівка Донецької області. Під час боїв за м. Слов’янськ її захопили бійці 95-ї окремої аеромобільної бригади та спецпідрозділу Державної служби охорони. За розпорядженням Міністерства оборони України тепер танк став музейним експонатом.

Поруч з центральним входом до музею – великий банер з фотографіями та короткими біографіями вояків, які загинули у боях з російськими терористами та сепаратистами. Серед них і герої Ірпінського регіону, які віддали своє життя за волю та Незалежність України. Та головна колекція – у залах Національного військово-патріотичного музею. Її працівники підготували нову експозицію про бойові дії на Сході, учасників АТО. Офіційне відкриття виставки планується 20 травня. А минулого четверга, 14 травня, з нею могли ознайомитися представники окремих армійських підрозділів, члени «Правого сектора», волонтери, пошуковці та журналісти.

Про виставку коротко розповів присутнім директор Національного військово-патріотичного музею. І попросив заступника міністра оборони України Петра Мехеда виконати почесну місію – нагородити волонтерів та пошуковців. Петро Миколайович констатував: керівництво оборонного відомства знає та цінує вашу роботу. Ви особисте життя поставили на другий план, зараз займаєтеся дуже важливою державною справою – забезпеченням амуніцією та продуктами харчування наших військових, таким чином суттєво допомагаєте тиловим службам армії, вивозите з фронту бойових дій поранених і загиблих.

Заступник директора музею Ярослав Тинченко відзначив: волонтери та пошуковці вивезли з поля бою понад 500 загиблих! Щодо самої виставки, то її експонати розмістилися поки що на двох поверхах. Хоча не виставлених матеріалів залишається ще дуже багато.

Знайомишся з експонатами і ніби стаєш учасником бойових дій у зоні АТО, проходиш дорогою героїв. Ось стенд, де зберігаються військова форма та речі нашого земляка, командира 11 БТРО «Київська Русь» Олександра Гуменюка, який загинув від кулі снайпера у бою під Дебальцевим.


Вражає інформація про жорстокі бої за Савур-Могилу. Фотографії зафіксували страшні миттєвості великого кровопролиття, зокрема дуже багато одиниць знищеної української техніки.

Взагалі, кожна експозиція – це героїчна сторінка і наших перемог, і наших втрат. «Багато втрат можна було б уникнути, – говорить наш земляк, представник «Правого сектора» Олександр Ніколаєць. – Але через бездарне керівництво окремих командирів ми потрапляли у великі і малі «котли», чомусь не наступали там, де треба було це робити». З ним погоджуються і його бойові товариші Володимир Гришакович, Сергій Подвальний.

Відвідувачі довго затримуються біля стенду з написом «Хресний путь батальйону «Донбас». Біля іншого стенду увагу привертає напис на снаряді гранатомета: «Путлер Капут. За Крым. За Одессу. За Словянск!».

Прийдіть сюди, вклоніться героям!

Василь ЗАКРЕВСЬКИЙ

 


Останні публікації